Craft & Produce Show

Craft & Produce Show 2019-09-09T14:05:06+00:00

Whissendine Craft and Produce Show 2019
The Whissendine Craft and Produce Show 2019 was held on Saturday 17th August at our village church of St Andrew. It was another great show with over 600 exhibits!

We had more new classes including the heaviest tomato, a handmade walking stick and classes dedicated to recycled materials for both adults and children!

It is amazing how many talented people live in Whissendine in terms of art, craft, baking, photography and of course growing wonderful flowers and impressive vegetables.

St Andrew’s Church looked magnificent with so much colour and wonderful scents from the flowers, produce and crafts.

Lots of people came to view when the show re-opened after judging and enjoyed a cup of tea with homemade cake.  They then stayed to see the Reverend Deborah Marsh congratulate everyone who had entered and award the prizes.  For a list of all section and class winners see below.

Next year, the show will be on Saturday 5th September, so put the date in your diary now!  The committee is already thinking about next year’s show and how we can make it even better.  The 2020 schedule will be through your letterbox by the end of January, giving you lots of time to plan your exhibits.

Finally the show committee would like to thank all the people who helped out over the weekend, as well as everyone who exhibited or just came along to support and enjoy the tea and cakes.  It was another great day in Whissendine and a real community event.

Previous winners of sponsored trophies: click here

Archive of winners and results from previous years: 2018, 2017 

2016 2017 2018 2019
Exhibitors 100 121 116 90
Exhibits 503 645 724 623

2019 Winners

Section 1 Vegetables & Fruit                              Michelle Penycate

Section 2 Flowers                                                 Sue Corfield

Section 3 Baking                                                  Grace Terry

Section 4 Preserves & Chutney                         Sarah Body

Section 5 Craft                                                      Marilyn Hind-Woodward

Section 6 Hard Craft                                           John Clift-Hill

Section 7 Art                                                         Ro Raymond

Section 8 Flower Arrangements                       Sarah Body

Section 9 Photography                                       James Greenberry

Section 10 Junior Age up to 8                           Liliana Stewart

Section 11 Junior 9-16                                        Kyanne Wardhaugh

Jane Body Memorial Trophy (best exhibit in Art and Craft)           Jo-Ann Millington

Edmunds Trophy (Most Point in the show)    Sarah Body

Section 1 Vegetables & Fruit                            

1                                  Nicola Miller

2                                  John Clift-Hill

3                                  Keith Dugmore

4                                  Michelle Penycate

5                                  Keith Dugmore

6                                  Michelle Penycate

7                                  John Clift-Hill

8                                  Michelle Penycate

9                                  Michelle Penycate

10                               Michelle Penycate

11                               Michelle Penycate

12                               Michelle Penycate

13                               Michelle Penycate

14                               John Clift-Hill

15                               Michelle Penycate

16                               David Smart

17                               Sarah Body

18                               Keith Dugmore

19                               Michelle Penycate

Section 2 Flowers             

20                               Keith Dugmore

21                               Lindsey Cleggett

22                               John Clift-Hill

23                               Grace Terry

24                               Grace Terry

25                               David Smart

26                               Sue Corfield

27                               Lindsey Cleggett

28                               Lindsey Cleggett

29                               Sue Corfield

30                               Jane Knight

31                               John Clift-Hill

32                               John Clift-Hill

33                               Gloria Carter

Section 3 Baking

34                               Grace Terry

35                               Pip Andrews

36                               Claire Thomas

37                               Caroline Copley

38                               Grace Terry

39                               Joy Clift-Hill

40                               Andy Matlock

41                               Di Norwood

42                               Di Norwood

43                               Sue Spencer

44                               Sarah Body

45                               Sheila Dugmore

46                               Claire Thomas

47                               John Clift-Hill

48                               Sarah Body

Section 5 Craft – Soft Materials

49                               Marilyn Hind-Woodward

50                               Jenny Ward

51                               Rosie Meakin

52                               Alex Martin

53                             Jo-Ann Millington

54                               Carolyn Copley

55                               Ro Raymond

56                               Alex Martin

57                               Tamara Stewart

Section 6 Craft – Hard Materials

58                               Sarah Bysouth

59                               John Clift-Hill

60                               John Clift-Hill

61                               John Clift-Hill

62                               Geoff Sumner

63                               Jean Penny

64                               John Clift-Hill

65                               Sue Lammin

66                               Ro Raymond

67                               Marion Curry

68                               Sue Lammin

69                               Marion Curry

70                               Sue Lammin

71                               Ro Raymond

72                               Sarah Body

73                               Simon Pepper

74                               Sarah Body

75                               Hilda Townsend

76                               Sarah Body

77                               Deb Lavender

78                               Di Norwood

79                               Andy Matlock

80                               Di Norwood

81                               James Greenberry

82                               Di Norwood

83                               David Penny

84                               Claire Thomas

85                               Pip Andrews

86                               Jean Penny

87                               James Greenberry

88                               Oskar Stewart

89                               Liliana Stewart

90                               no exhibits

91                               Liliana Stewart

92                               Oskar Stewart

93                               Alfie Copley

94                               no exhibits

95                               Liliana Stewart

96                               Abbey Andrews

97                               Layla Dugmore

98                               Kyanne Wardhaugh

99                               Layla Dugmore

100                             Kyanne Wardhaugh

101                             Kyanne Wardhaugh

102                             Billy Andrews

103                             Layla Dugmore

104                             AlexTradewell

2019 Photographs